Chór Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej

Chór Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej
Dyrygent: ks. Marcin Gościk

Bigorafia Dyrygenta

Ksiądz Marcin Gościk urodził się 11 maja 1979 roku w Białymstoku. Od najmłodszych lat przysługiwał i śpiewał w wielu chórach m. in. mieszanych i męskich w Cerkwi, był wieloletnim przewodniczącym Bractwa przy parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Gródku, a także członkiem Zarządu Centralnego Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce.

Po ukończeniu Zespołu Szkół Budowlano-Geodezyjnych w Białymstoku wstąpił do Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie. Ukończył je w 2002 r. broniąc pracę licencjacką na temat: Ikona-Ewangelia w kolorach. Edukację kontynuował w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, którą zakończył pracą magisterską: Ikona i Liturgia. Ikonografia prawosławna w aspekcie liturgicznym. Studiując w Warszawie wznowił działalność Koła Teologów Prawosławnych i został jego przewodniczącym. 9 października 2005 r. wstąpił w związek małżeński z Moniką Osińską.

Święcenia diakońskie otrzymał 6 listopada 2005 r. w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie był psalmistą, a kapłańskie 20 listopada 2005 r. w monasterze św. Onufrego w Jabłecznej z rąk arcybiskupa lubelskiego i chełmskiego Abla.

Obecnie pełni posługę w parafii św. św. równych Apostołom Braci Cyryla i Metodego w Białej Podlaskiej. Od 2006 r. jest opiekunem duchowym Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Lubelsko Chełmskiej.

Jest inicjatorem powstania  Chóru Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej i dyryguje nim od samego początku.

 

Historia, opis chóru

Chór Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej skupia młodzież z różnych miejscowości diecezji lubelsko-chełmskiej. Oprócz młodzieży z diecezji do chóru chętnie dołączają osoby przyjeżdżające do Białej Podlaskiej czy Lublina na studia, najczęściej z Północnego Podlasia. Dyrygentem chóru jest od samego początku ks. Prot. Marcin Gościk.

Charakterystyczną cechą Chóru BMP Diecezji Lubelsko-Chełmskiej są dziesiątki kilometrów dzielące chórzystów. Próby odbywające się zarówno w Białej Podlaskiej, jak i Lublinie, sprawiają, że chór w pełnym składzie spotyka się jedynie kilka razy w roku. Nie można nie wspomnieć o rotacji - młodzież wyjeżdża do szkół i na studia, pojawiają się nowe twarze.

Chór Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej rozpoczął swoją działalność 2006 r. z inicjatywy ks. Marcina Gościka i błogosławieństwa Arcybiskupa Lubelskiego i Chełmskiego Abla. Początkowo skupiał młodzież z okolic Białej Podlaskiej. Jednak z biegiem czasu powstały dwie grupy chóru – w Białej Podlaskiej is Lublinie. Dzięki warsztatowi dyrygenta z chóru wyrosło kilku dyrygentów i założycieli nowych chórów takich jak Kameralny Chór Sacrum, Chór Św. Tatiany oraz wielu chórzystów z powodzeniem śpiewających w znanych chórach cerkiewnych i akademickich  w naszym kraju.   Na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat Chór występował zarówno na terenie kraju, jak i za granicą, m.in. na:

·         Międzynarodowym Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich w Terespolu

·         koncercie Skarby Kultury Podlasia w Białej Podlaskiej

·         Międzynarodowym Przeglądzie Kolęd w Hajnówce

·         Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce

·         Wieczorze z Kolędą Wschodniego Pogranicza w Lublinie

·         koncercie jubileuszowym Parafii Prawosławnej w Piotrkowie Trybunalskim

·         koncercie galowym XIX Spotkań z Kolędą i Pastorałką w Białej Podlaskiej

·         uczestniczył w obchodach 60-tej rocznicy akcji Wisła

·         śpiewał podczas święta Przemienienia Pańskiego na św. Górze Grabarce oraz na Paschalnej Pielgrzymce Młodzieży Prawosławnej na św. Górę Grabarkę

·         wieczorze z kolędą w katedrze metropolitarnej p.w. św. Marii Magdaleny w Warszawie

·         Koncercie galowym kolęd w Zamościu

·         Wojewódzkiej Komendzie Policji w Lublinie

·         podczas Festiwalu Trzech Kultur we Włodawie

·         festynie Wasylówka w Dąbrowicy Małej

·         III Międzynarodowym Spotkaniu Chórów i Zespołów Muzycznych w Keratsini w Grecji

·         Festynie franciszkańskim w Brzezinach k. Łodzi

·         koncercie w Zielonej Gorze

·         koncercie w dawnym ewangelickim klasztorze w Volkenroda (Niemcy)

 

Nagrania w formacie mp3 lub linki do filmów na youtube

https://www.youtube.com/watch?v=gt5HLlpe6y4

https://www.youtube.com/watch?v=3L-jcnmn5sA

https://www.youtube.com/watch?v=t5zYqabNnSQ

https://drive.google.com/file/d/0BwvQpB8nWcSIbUkydlpQY2dEbTg/view?usp=sharing

Adres i lokalizacja
Dolińskiego 1, Lublin