Chór parafii p.w. Św. Trójcy w Hajnówce

 Chór parafii p.w. Św. Trójcy w Hajnówce
Dyrygent: ks. Paweł Korszak

Chór powstał w 1942 roku, z chwilą erygowania parafii. Regularnie uczestniczy w nabożeństwach sobotnich, niedzielnych i świątecznych. Chór tworzą amatorscy śpiewacy, na co dzień pracujący, uczący się bądź emerytowani, lecz połączeni wspólnym zamiłowaniem do śpiewu cerkiewnego. Trzy pokolenia śpiewające w chórze są najlepszym przykładem realizacji słów znanych każdemu, kto śpiewa w chórze cerkiewnym „ Poju Bohu mojemu dondieże jes’m – chcę śpiewać Bogu mojemu póki będę istniał. (Ps. 146,2). Pracowało z nim wielu dyrygentów, min. księża mitraci Leoncjusz Tofiluku i Michał Niegierewicz, Mirosława Maciuka i inni.

Zespół Posiada bogaty i różnorodny repertuar, od starych monasterskich melodii po muzykę cerkiewną kompozytorów, którzy swą twórczość rozpoczęli w XXI wieku. Chór występował z koncertami w Finlandii, Rosji, Białorusi, Słowacji, Czechach. Wielokrotnie nagrywał audycje bożonarodzeniowe i wielkanocne dla Polskiego Radia i TVP. Brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich w Terespolu. W 2009 roku został nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Kołożskij Błahowiest w Grodnie na Białorusi. Uczestniczył on także w niemal wszystkich edycjach Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni  Muzyki Cerkiewnej, podczas którego był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. W 2014 roku jury tego festiwalu przyznało chórowi I nagrodę w kategorii chórów parafialnych miejskich. Od 2011 roku dyrygentem chóru jest ks. Paweł Korszak, wikariusz Soboru Św. Trójcy w Hajnówce.

Ks Paweł jest absolwentem szkół: Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Bielsku Podlaskim (1999),  Prawosławne Seminarium Duchowne, Chrześcijańska Akademia Teologiczna – mgr teologii prawosławnej , Uniwesytet Szczeciński – licencjat  filologii rosyjsko-ukraińskiej.  

Dyryguje nieprzerwanie od 2002 roku. Pracował w następujących  parafiach:  Św. Pantelejmona – Zaścianki, Opieki Matki Bożej- Bielsk Podlaski, Wszystkich Świętych – Piotrków Trybunalski, Św. Mikołaja – Szczecin. Od 2011r.  jest dyrygentem w parafii p.w. Św. Trójcy w Hajnówce.

Adres i lokalizacja
Ul. Ks. A. Dziewiatowskiego 15 17-200 Hajnówka