Warszawskie kolędowanie z muzyka.cerkiew.pl

Warszawskie kolędowanie z muzyka.cerkiew.pl
22.01.2017 | Aleksandra Honczar
Kolędowanie jest nieodłączną częścią obchodów świąt Bożego Narodzenia. Nic bardziej niż odwiedzanie domów z dobrą nowiną nie dopełnia Bożonarodzeniowej radości. Po kilku latach przerwy tradycja powróciła do stolicy. Przez tydzień, każdego popołudnia młodzież z różnych stron Polski, mieszkająca w Warszawie i uzbrojona w kolorową, kolędniczą gwiazdę, wyruszała na ulice z kolędą na ustach. Duchowni i wierni zamieszkujący stolicę z radością zapraszali kolędników do swoich domów. Zimowa pogoda ani duże odległości nie przeszkodziły w odwiedzeniu domów od Saskiej Kępy przez Ochotę, Bemowo, Grochów, Pragę, Białołękę, Włochy aż po Starą Miłosną. 
 
Liczne wzruszenia przeżyte podczas kolędowania na oddziale internistycznym Szpitala Praskiego pozwoliły podzielić się dobrą nowiną z potrzebującymi otuchy pacjentami i pozwolić im choć na chwilę oderwać się od bolesnej rzeczywistości. Śpiewając radosne „Chrystus się rodzi” kolędnicy odwiedzili pacjentki oddziału położniczego, dla których tegoroczny czas świąt był jeszcze bardziej wyjątkowy. Wizyta w szpitalu pozwoliła docenić dar życia, który każdy z nas dostał od Boga. Choć pozornie mogłoby się wydawać, że to kolędnicy mieli pomóc pacjentom niewątpliwie korzyści były obustronne. 
 
Młodzież nie wstydziła się prezentowania swojej tradycji napotkanym ludziom, śpiewając zarówno polskie jak i wschodnie kolędy na ulicach, w autobusach, tramwajach i metrze, a nawet pod Pałacem Kultury i Nauki, gdzie kolędnikom sceny użyczył Kościół Uliczny. Niecodzienny widok i wysoki poziom wokalny budziły ciekawość przechodniów, którzy niejednokrotnie zaczepiali młodzież i dzielili się swoimi przeżyciami związanymi z prawosławiem. Inicjatywa wzbogaciła młodzież o wiele ciekawych, ludzkich historii, nieraz smutnych, ale zawsze dających do myślenia. Zainteresowanie kolędniczą tradycją zaskutkowało zaproszeniem do kawiarni Obroty Rzeczy na „Rosyjskie spotkania kulturalne”, gdzie z jeszcze większą energią młodzież prezentowała spuściznę przodków. 
 
Kolędników nie zabrakło także w Prawosławnym Seminarium Duchownym, gdzie ciepło przyjęci zachęcali przyszłych duchownych do tego, by pełniąc swoją posługę nie zapomnieli o tradycji i dołożyli wszelkich starań aby ją kontynuować, gdyż jest to nieodłączny element naszej tożsamości. Stąd również kolędnicy wyszli bogatsi o nową wiedzę. W ciągu tych kilku chwil spędzonych w murach Uczelni młodzież mogła zapoznać się z prawie stuletnią historią PSD.
 
Pomysł kolędowania pojawił wśród wolontariuszy tworzących subserwis muzyka.cerkiew.pl w związku z potrzebą modernizacji Prawosławnego Serwisu Internetowego Cerkiew.pl. Zebrane środki przeznaczono właśnie na ten cel. Kolędnikom udało się zebrać blisko dwa i pół tysiąca złotych. Jednak pieniądze są jedynie namiastką korzyści, które wyciągnęła młodzież. Cenniejsza była radość na twarzach odbiorców, a przede wszystkim możliwość kontynuowania pięknej tradycji i przekazywania jej dalej.
 
Z tego miejsca chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powodzenia tej inicjatywy. W pierwszej kolejności licznym kolędnikom, którzy z uśmiechem na twarzach i ogromną energią poświęcili swój czas oraz wszystkim, którzy otworzyli przed nami swoje domy, miejmy nadzieję nie po raz ostatni. 
 
Podziękowania należą się także ks. Jerzemu Tofilukowi, ks. Doroteuszowi Sawickiemu, ks. Aleksemu Andrejukowi, ks. Tomaszowi Stempie, Panu Andrzejowi Golimontowi – Prezesowi Zarządu Szpitala Praskiego, Pani Swietłanie Dybizbańskiej-Taranowicz – organizatorce „Rosyjskich spotkań kulturalnych”.
 
Największe podziękowania kierujemy do lektora Tomasza Pieczarki i Magdaleny Nazaruk, pomysłodawców i organizatorów inicjatywy, którzy włożyli całe serce w przygotowanie przedsięwzięcia i właśnie swoim ogromnym zaangażowaniem sprawili, że tak dużo osób wzięło w nim udział.
 
 
zdjęcie: Łukasz Troc