Męski Zespół Wokalny KAIROS

Męski Zespół Wokalny KAIROS
Męski Zespół Wokalny KAIROS
Dyrygent: Borys Somershaf

BIOGRAFIA DYRYGENTA

Borys Somerschaf jest dyrygentem, kompozytorem, wokalistą i aranżerem. Urodził się w Moskwie 5 kwietnia 1968 roku w rodzinie o polskich korzeniach. Od ponad 20 lat mieszka w Warszawie. Edukację muzyczną rozpoczął w 1975 r., w kształcącej dyrygentów i wokalistów Chłopięcej Szkole Chóralnej im. A. Swiesznikowa. Już jako 8-letni chłopiec wyjeżdżał w trasy koncertowe, a od 14 roku życia kształcił się jako dyrygent chóru. Debiut dyrygencki odbył w 1985r. w Filharmonii w Swierdłowsku (obecnie Jekaterinburg). W latach 1986-1991 studiował dyrygenturę chóralną na Wydziale Wokalnym w Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie u profesora B. Tewlina. W latach 1991-1996 jako stypendysta Rządu RP, ukończył dwa wydziały Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie: Wydział Wychowania Muzycznego w klasie dyrygentury chóralnej profesora Józefa Boka oraz Wydział Kompozycji u profesora Zbigniewa Bagińskiego.

Głównym polem aktywności artystycznej jest działalność dyrygencka i muzyka chóralna. W okresie moskiewskim, latach 1975-1986 był członkiem Chóru Chłopięcego im. A. Swiesznikowa z którym koncertował na najbardziej prestiżowych scenach Rosji, brał udział w nagraniach w profesjonalnych studiach Radio i TV oraz w wielu trasach koncertowych na całym obszarze byłego ZSRR. W latach 1986-1991 jako chórmistrz prowadził Moskiewski Chór Młodzieży i Studentów, z którym uczestniczył w wielu renomowanych rosyjskich festiwalach i konkursach oraz odbył trasy koncertowe po byłym ZSRR, Niemczech i Hiszpanii.

 
Po przyjeździe do Polski, w latach 1991-1997, był dyrygentem i kierownikiem artystycznym Zespołu Wokalnego „In Corpore”. Zespół został laureatem Ogólnopolskiego Turnieju Chórów „Legnica Cantat” i zdobył cenne nagrody: II Programu Polskiego Radia za najlepszą emisję i dwukrotnie - wyróżnienie dla najlepszego chóru składającego się z osób pracujących. W 1996 r. grupa zrealizowała szereg nagrań dla II Programu PR, a rok później uzyskała Certyfikat Klasy Międzynarodowej, z oceną Bardzo Dobrą na Międzynarodowym Konkursie Chórów Kameralnych w Marktoberdorf w Niemczech. W latach 1991-1994, jako baryton Somerschaf był również członkiem Zespołu Muzyki Dawnej „Cantus Firmus”, z którym brał udział w wielu koncertach, konkursach, nagraniach i trasach koncertowych. W latach 1996-1998 był także dyrygentem Collegium Musicum Uniwersytetu Warszawskiego.

Od 1999 roku Borys Somerschaf jest dyrygentem i kierownikiem artystycznym Męskiego Zespołu Wokalnego „KAIROS”. Jest także autorem muzyki do wielu spektakli teatralnych, filmów dokumentalnych i seriali telewizyjnych. 
Współpracował m.in. z:

  • Teatrem „Provisorium” i Kompanią „Teatr” z Lublina - przedstawienia: „Ferdydurke”, „Sceny z życia Mitteleuropy”, „Do piachu”
  • Teatrem Współczesnym w Szczecinie - „Porucznik z Inishmore”
  • Teatrem im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze - „Dialogi o zwierzętach”, „Romeo i Julia”
  • Teatrem im. J. Kochanowskiego w Opolu - „Żabia królowa”
  • Teatrem Polskim we Wrocławiu - „Chiny”
  • Studiem Buffo i Laboratorium Dramatu w Warszawie - „Agata szuka pracy”
  • Teatrem Współczesnym w Warszawie - „Wszystko w ogrodzie”
  • Teatrem Studyjnym w Łodzi - „Ja, Ferdydurke”

W latach 1997-2001, jako kierownik chóru i zespołu solistów, uczestniczył w nagraniach polskich wersji filmów dla dzieci: „Anastazja”, „Mulan”, „Książę Egiptu”, „Toy Story II”, „Król Lew II”, „Pocachontas II”, „Bambi”, „Dzwonnik z Notre Dame”, „Grinch”, „Piękna i Bestia” i innych. Komponował również muzykę do seriali telewizyjnych: "Klasa na obcasach" (TVP), "Miodowe lata" oraz do wielu programów telewizyjnych i filmów dokumentalnych.

Jako wokalista specjalizuje się w wykonaniach XIX i XX-wiecznych romansów rosyjskich. Wydał dwie autorskie płyty: „Śnił mi się sad – Najpiękniejsze romanse rosyjskie” (2005) i „Powiedz czemu…” (2010). Jako wokalista, aranżer i dyrygent uczestniczył również w nagraniach kilkunastu płyt z polską muzyką klasyczną m.in. zespołów muzyki dawnej Cantus Firmus i Ars Nova, Chóru Warszawskiej Opery Kameralnej, Chóru SGH i Męskiego Zespołu Wokalnego „KAIROS”. Brał również udział w nagraniach muzyki do filmów („Quo Vadis” w reż. Jerzego Kawalerowicza, „Wiedźmin” w reż. Marka Brodzkiego) oraz płyt Grzegorza Ciechowskiego, Zbigniewa Preisnera, Bajmu, Jacka Kaczmarskiego czy Michała Bajora. Koncertuje w Polsce i za granicą. Śpiewał m.in. w Filharmonii Lubelskiej, Kaliskiej, Opolskiej, Łódzkiej czy Pomorskiej, w Studiu TVP w Łodzi, Klubie „Blue Note” w Poznaniu, czy na Uniwersytecie Gdańskim.

 

HISTORIA, OPIS CHÓRU

 

Męski Zespół Wokalny „KAIROS” powstał w 1999 roku. Jest jednym z nielicznych zespołów w Polsce wykonujących piękną i tajemniczą muzykę kościołów Wschodu oraz jedynym, który od kilkunastu lat specjalizuje się w wykonywaniu dawnych śpiewów liturgicznych i ludowych Armenii, Gruzji i Grecji. Zespół wykonuje również utwory polskie, hebrajskie, a także pieśni wywodzące się z tradycji wokalnych Europy Zachodniej czy negro spirituals. Kairos chętnie angażuje się w niecodzienne eksperymenty artystyczne, których przykładem mogą być koncerty z towarzyszeniem oryginalnych, orientalnych instrumentów perkusyjnych, strunowych i dętych, takich jak: bębny afrykańskie i arabskie, ud, bombardy, zurna czy r’bab.

W 2010 roku Zespół przygotował autorski program artystyczny „Pieśń Wieczności” we współpracy ze znakomitymi polskimi instrumentalistami: Tytusem Wojnowiczem, Michałem Żakiem, Tadeuszem Czechakiem i Wojciechem Lubertowiczem. Projekt ma na celu z jednej strony prezentowanie mało znanej w Polsce muzyki Wschodu, z drugiej zaś – poszukiwanie uniwersalnego języka muzycznego adresowanego do szerokiego kręgu słuchaczy.

“KAIROS” posiada bogate doświadczenie sceniczne. W samym tylko 2011 roku uczestniczył m.in. w Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce, VII Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym "Wschód - Zachód - Zbliżenia" w Radomsku, czy XXI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej w Warszawie. Swoim występem uświetniał obchody inauguracji Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej oraz Święto Wspólnoty Flandrii w Polsce.

  • W ostatnich latach prezentował się na wielu prestiżowych polskich i zagranicznych estradach, m.in.:
  • w Filharmoniach: Narodowej, Bydgoskiej, Białostockiej, Lubelskiej
  • w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie
  • w Katedrze “Berliner Dom” w Berlinie
  • w College des Bernardines w Paryżu
  • w Ambasadzie RP w Antwerpii
  • w Katedrze ormiańskiej we Lwowie
  • w Kościele Mariackim w Krakowie
  • i innych
  • Zespół był gościem licznych festiwali i konkursów, m.in.:
  • Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej “Song of Song’s” w Toruniu (2001)
  • XXIV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce (2000, 2005) - I nagroda w swojej kategorii
  • Festiwalu Trzech Kultur we Włodawie (2002, 2010, 2011)
  • V Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi (2006)
  • X Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” (2009)
  • XV Międzynarodowego Festiwalu Filharmonii Bydgoskiej „Musica Antiqua Europae Orientalis” (2009)
  • VI Festiwalu „Pax et Bonum per Musicam” we Wrocławiu (2009)
  • IV Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka Świata” w Pabianicach (2010)
  • X Międzynarodowego Festiwalu „Salezjańskie Lato Muzyczne” w Przemyślu (2010)
  • i w wielu innych wydarzeniach artystycznych

KAIROS uczestniczył także w nagraniu muzyki do filmu „Wiedźmin" (w reż. M. Brodzkiego) skomponowanej przez G. Ciechowskiego i wydanej na płycie CD przez firmę Pomaton EMI. Ze względu na swe oryginalne brzmienie został zaproszony przez firmę Sony Music Poland do udziału w nagraniu piosenki pt. "Powoli, spokojnie" (w wykonaniu Fiolki Najdenowicz) promującej film „Quo Vadis" (w reż. J. Kawalerowicza) oraz uczestniczył w realizacji teledysku do piosenki „Co ma przeminąć to przeminie” w wykonaniu Michała Bajora, promującej ten sam film. Zespół, przy wsparciu finansowym Radia Lublin i Fundacji J&S Pro Bono Poloniae, nagrał również własną płytę pt. “O głęboka tajemnico…” zawierającą śpiewy cerkiewne oraz liturgiczne i ludowe pieśni ormiańskie i gruzińskie.

W 2009 roku KAIROS rozpoczął współpracę z Fundacją ORANGE. Współpraca ta zaowocowała trasą koncertową po Francji (m. in. w słynnym paryskim College des Bernardins). W 2010 r. KAIROS miał zaszczyt wystąpić dla Jego Świątobliwości Bartłomieja I, Arcybiskupa Konstantynopola drugiemu Rzymu Patriarsze Ekumenicznemu. Brał także udział w międzynarodowym cyklu koncertów "De Bestanden" we Flandrii Zachodniej, upamiętniającym bożonarodzeniowe rozejmy zawierane przez żołnierzy obu frontów podczas I wojny światowej.

Działalność Zespołu od lat spotyka się z szerokim zainteresowaniem mediów. O zespole powstało wiele artykułów prasowych: m.in. w „Polityce”, „Newsweeku”, „Gazecie wyborczej”, „Kurierze lubelskim” i „Dzienniku wschodnim”, i in.; audycje radiowe i reportaże telewizyjne: m.in. „Swojskie klimaty” (TVP 4), "Pieśń Wieczności" (TVP Lublin) oraz „Źródło” (program II. PR).

 Linki do wykonań chóru:

Otcze Nasz - Kiedrow: https://www.youtube.com/watch?v=rkhzkIsClC8 

 

 

Adres i lokalizacja
20-849 Lublin, ul. Lipińskiego 17/38