Chór kaplicy Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego pw. św. kapł. męcz. Bazylego (Martysza), w Warszawie

Chór kaplicy Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego pw. św. kapł. męcz. Bazylego (Martysza), w Warszawie
Dyrygent: ks. lektor Tomasz Pieczarka

    Chór kaplicy przede wszystkim dba o wartości duchowo - muzyczne, podczas wszystkich nabożeństw odbywających się w siedzibie Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego tj. w Kaplicy pw. świętego męczennika kapłana Bazylego (Martysza - pierwszego kapelana Wojskowego w RP.), która mieści się w głównej siedzibie Ordynariatu przy ulicy Banacha 2 w Warszawie.

      W swoim repertuarze prezentuje On szeroko pojętą muzykę cerkiewną, zarówno śpiew  liturgiczny jak i paraliturgiczny, w którego skład wchodzą kanty i pieśni duchowe. Nie szczędzi On także miejsca dla repertuaru pieśni patriotyczno-wojskowych - co jest ewenementem w dziedzinie polskich chórów parafialnych. Chór chętnie występuje podczas koncertów, przeglądów, czy różnego rodzaju festiwali organizowanych przez instytucje, parafie czy organizacje prawosławne. Głębię i duchowość muzyki cerkiewnej zaprezentował niejednokrotnie szerszemu gronu publiczności, na Międzynarodowych Festiwalach Hajnowskich Dni Muzyki Cerkiewnej, na Międzynarodowych Przeglądach Pieśni Religijnej i Paraliturgicznej w Siemiatyczach, na Międzynarodowych Festiwalach Kolęd Wschodniosłowiańskich w Terespolu, w domach i instytucjach kultury oraz charytatywnie wykonywał koncerty dla pracowników i pensjonariuszy w ośrodkach miłosierdzia i domach opieki.

     Dodatkowym atutem chóru z racji działalności przy POWP, jest nietuzinkowa oprawa muzyczna podczas nabożeństw i uroczystości o charakterze wojskowo-patriotyczno-religijnym.

     Od momentu utworzenia kaplicy wojskowej przy POWP w roku 2007, pracę z chórem prowadziło kilku znakomitych dyrygentów w wykształceniem Państwowych Szkół Muzycznych, czy też Studium Dyrygentów i Psalmistów. Między innymi byli to ks. protodiakon dr kpt. Andrzej Bieroza oraz ks. mgr. kpt. Łukasz Godun. Od roku 2014 chórem zajmuje się śpiewający od mlodzieńczych lat w chórach cerkiewnych i szkolnych, absolwent Prawosławnego Seminarium Duchownego, Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, w Warszawie oraz Kursu Przeszkolenia Kadr Rezerw, w Akademii Wojsk Lądowych, we Wrocławiu, ks. lektor Tomasz Pieczarka.

   Osoby, parafie, czy instytucje zainteresowane charakterystyką naszego chóru, proszone są o kontakt telefoniczny z dyrygentem pod numerem tel. 500-344-530.

Strona www: https://www.youtube.com/watch?v=-EuhDcQOuQ0
Zdjęcia
Adres i lokalizacja
00-909 Warszawa ul. Banacha 2