Chór Kameralny "Sacrum", z Lublina

Chór Kameralny
Dyrygent: Angelika Iwaniuk

HISTORIA CHÓRU

 

Kameralny Chór SACRUM powstał w 2007 roku. Wykonuje głównie sakralną muzykę cerkiewną. Jego ideą było propagowanie tradycji wywodzącej się z Kościoła Prawosławnego oraz muzycznej kultury wschodu. Chór zaczynał swą działalność w Białej Podlaskiej, później, po krótkiej przerwie, polem działalności artystycznej stał się Lublin. 

Chór bierze udział w projektach związanych z muzyką różnych tradycji ze szczególnym uwzględnieniem tradycji wschodu.
Chór stanowią głównie osoby z przygotowaniem oraz wykształceniem muzycznym, w dużej mierze absolwenci oraz studenci takich kierunków jak: Muzykologia, Edukacja Artystyczna, Szkoły Muzyczne.

Repertuar Chóru obejmuje muzykę cerkiewną od początków jej powstania przez XVI wiek po muzykę współczesnych kompozytorów. Na potrzeby koncertów Chór wzbogacił swój repertuar również o pieśni oraz hymny w języku łacińskim oraz niemieckim. 


Chór reprezentował Miasto Lublin na obchodach Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu, był gościem różnych festiwali oraz przeglądów m.in.: Krakowskich Spotkań z Muzyką Cerkiewną, występował na Międzynarodowym Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej, Międzynarodowym Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich gdzie w 2009 roku otrzymał nagrodę Grand Prix, Dniach Muzyki Sakralnej „Jednemu Panu śpiewajmy”, Ogólnopolskiej Nocy Muzeów, koncertował dla Redakcji Panoramy Lubelskiej oraz różnych ośrodków zajmujących się kulturą na terenie Województwa Lubelskiego: w tym wielokrotnie uświetniał koncertem Ogólnopolski Konkurs Pisania Ikon organizowany przez Zakład Karny przy współpracy z Miejską Publiczną Biblioteką we Włodawie, wystąpił również na Koncercie Chorałów Gregoriańskich oraz tworzył muzyczną oprawę Wielkopiątkowego Nabożeństwa w Kościele Ewangelicko - Augsburskim transmitowanego na antenie TVP 2
ponadto wystąpił z autorskim koncertem Muzyki Sakralnej a także na koncercie Muzyki Sakralnej z prezentacją kozacką w ramach Dni Kultury Rosyjskiej. Dodatkowo uświetniał ważne lubelskie wydarzenia takie jak: oprawa muzyczna Mszy Świętej w Archikatedrze Lubelskiej, celebrowanej przez Bp Mieczysława Cisło oraz Akt Nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin.

Działalność Chóru spotkała się z zainteresowaniem mediów: w tym TVP2. O Chórze powstały artykuły prasowe: m.in. w „Panoramie Lubelskiej” czy też „Słowie Podlasia” lub "Przeglądzie Prawosławnym" oraz wielu innych. Na temat Chóru powstaje również publikacja w II tomie książki „Sławatycze – moje miejsce nad Bugiem”. 

 

Chórem dyryguje Angelika Iwaniuk:

 

Urodziła się 6 listopada 1989 r. w Kętrzynie. Od dziecka interesowała ją muzyka w zakresie kształcenia wokalnego oraz dyrygentury chóralnej. Już jako mała dziewczynka wyjeżdżała w trasy koncertowe. Jest absolwentką Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Ukończyła IV LO im. Stanisława Staszica w Białej Podlaskiej o profilu muzycznym, następnie Wydział Artystyczny UMCS na podstawie dyplomu artystycznego z dyrygowania pod kierunkiem doktora Piotra Wijatkowskiego oraz pracy magisterskiej pt. „Wschodniosłowiańscy Kompozytorzy Muzyki Cerkiewnej”. Współpracowała z wieloma chórami w Polsce. W roli dyrygenta występowała od 15 roku życia, w USA, Grecji a także prowadziła chóry dziecięce, młodzieżowe oraz parafialne w Polsce. 
Niejednokrotnie realizowała projekty związane z muzyką, w roli instruktora emisji głosu czy też instruktora zajęć muzycznych. 

Głównym polem działalności artystycznej jest działalność dyrygencka oraz muzyka chóralna. Współpracowała z Chórem Filharmonii Lubelskiej "Lutnia Lubelska" oraz Prawosławnej Katedry Przemienia Pańskiego w Lublinie, z którym koncertowała w Polsce oraz za granicą, m. in. w Niemczech, Hiszpanii, Ukrainie czy Parlamencie Europejskim w Belgii. Jest również członkiem Akademickiego Chóru UMCS im. Jadwigi Czerwińskiej.

Angelika Iwaniuk aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym misata Lublina. Podczas pobytu w Lublinie chórów i zespołów z zagranicy: Macedonii, Rosji oraz USA na zaproszenie miasta Lublin, opiekowała się artystami. Udzielała się jako wolontariusz przy organizacji festiwali lubelskich takich jak "Kody", "Najstarsze Pieśni Europy" czy też "Festiwal Chóralny Miast Partnerskich Lublina". Ponadto niejednokrotnie realizowała projekty związane z muzyką, w roli instruktora emisji głosu czy też instruktora zajęć muzycznych na terenie Województwa Lubelskiego.

Za swoje starania w dziedzinie kultury otrzymała Stypendium Marszałka Województwa Lubelskiego dla osób wybitnie uzdolnionych zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami.

Obecnie pracuje również jako pedagog, prowadzi zajęcia umuzykalniające dla dzieci oraz muzykoterapię z rytmiką.

W 2015 roku podjęła studia doktoranckie na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie ze specjalizacją Muzyka Cerkiewna

Adres i lokalizacja
ul. Kolorowa 6/11, 20-802 Lublin