Chór "Filoi"

Chór
Dyrygent: Marta Filimoniuk

Chór "Fíloi" (grec: φίλοι, czyt. fili, z gr. przyjaciele)  powstał z Błogosławieństwa Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Jakuba, Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego.

Nazwa chóru doskonale opisuje relacje ludzi, którzy go tworzą. Są to młodzi ludzie pochodzący z Białegostoku i okolic. Pielęgnują swoją przyjaźń poprzez wspólne spotkania, wyjazdy, zarażają uśmiechem i optymizmem wszędzie tam gdzie się pojawiają. Poprzez śpiew pragną świadczyć o swojej wierze, ukazać piękno muzyki jako jedną z form modlitwy i żywej więzi z Bogiem.

Inauguracyjne wydarzenie w dziejach chóru miało miejsce w 2012. Była to święta Liturgia we wsi Topilec z okazji dożynek wojewódzkich. Od tamtej pory chór uczestniczył w wielu ważnych wydarzeniach cerkiewnych takich jak: obchody święta Przemieniania Pańskiego na św. Górze Grabarce, św. Męcz. Mł. Gabriela w Zwierkach , św. Onufrego Wielkiego w Jabłecznej. Grupa współpracuje z Bractwem Młodzieży Prawosławnej oraz portalem cerkiew.pl, biorąc udział w organizowanych przez nie przedsięwzięciach. Największą popularność chór zdobył w 2013 roku na X Przeglądzie Pieśni Religijnej i Paraliturgicznej w Siemiatyczach.

Dyrygentką chóru jest Marta Filimoniuk.

Urodzona 02.10.1994 roku w Białymstoku. Uczęszczała do VI Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku, gdzie zdała maturę i uzyskała średnie wykształcenie. Obecnie studiuje stomatologie na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.

Już w dzieciństwie interesowała się muzyką, przez co z wielką chęcią chodziła na lekcje nauki grania na pianinie.Następnie stała się członkiem cerkiewnego chóru dziecięcego, z upływem lat przeszła do chóru młodzieżowego. Aktualnie śpiewa w młodzieżowym chórze parafii św. Mikołaja w Białymstoku oraz od 3 lat prowadzi Chór Fíloi.

Od 2 lat uczęszcza na indywidualne lekcje śpiewu. Pani Marta wykazuje ogromne chęci do samodoskonalenia, jest zaangażowanym „samoukiem”.

 

Adres i lokalizacja
Centrum Kultury Prawosławnej ul. Św. Mikołaja 5, 15-420 Białystok