Chór Dzieci, Młodzieży i Rodziców Parafii Prawosławnej p.w. Świętych Cyryla i Metodego w Białej Podlaskiej

Chór Dzieci, Młodzieży i Rodziców Parafii Prawosławnej p.w. Świętych Cyryla i Metodego w Białej Podlaskiej
Dyrygent: Matuszka Monika Gościk

Chór Dzieci, Młodzieży i Rodziców parafii prawosławnej p.w. śww. Cyryla i Metodego w Białej Podlaskiej istnieje od 2007 roku. Początkowo był to chór dzieci i młodzieży, ale wkrótce musiał zmienić swoją nazwę, gdyż z ogromną chęcią dołączyli do niego Rodzice.

W ciągu roku chór czynnie uczestniczy w życiu cerkwi – bierze udział w świętach i uroczystościach parafialnych, a co niedzielę – samodzielnie śpiewa pierwszą liturgię.

Chórzyści za swój największy sukces uważają nagrodę specjalną na jednym z największych w Polsce ekumenicznych festiwali kolęd „Betlejem u Avetek” w Warszawie. Profesjonalne jury nagrodziło chórzystów za podtrzymywanie prawosławnych tradycji, za rozumienie śpiewanych tekstów, za widoczną radość śpiewania i za kulturę sceniczną. Poza tym chór po roku swojej działalności otrzymał dyplom uznania z rąk biskupa Paisjusza.

Najważniejsze zadanie bialskiego chóru to służba Bogu poprzez śpiew. Jednak przed chórzystami, jak sami mówią, jeszcze jedno zadanie – historia terenów, na których żyjemy, dramatyczne wydarzenia roku 1938 na Chełmszczyźnie i południowym Podlasiu, gdy doszło do burzenia prawosławnych cerkwi, nakłada na nas chórzystów obowiązek pamiętania o kulturze, tradycji i języku przodków. Poza tym mamy świadomość tego, że śpiewanie w cerkwi buduje w nas, młodych ludziach, przywiązanie do świętej wiary prawosławnej – wypowiedź jednej z pierwszych chórzystek - Katarzyny Sawczuk.

 

Osiągnięcia Chóru Dziecięco-Młodzieżowego:

Przez cały rok chór czynnie uczestniczy w życiu cerkwi, a co niedzielę samodzielnie śpiewa pierwszą liturgię. Chórzyści czytają również Listy Apostolskie podczas liturgii.

- Styczeń 2006 - Chórzyści za swój największy sukces uważają nagrodę specjalną na jednym z największych w Polsce ekumenicznych festiwali kolęd „Betlejem u Avetek” w Warszawie. Profesjonalne jury nagrodziło chórzystów za podtrzymywanie prawosławnych tradycji, za rozumienie śpiewanych tekstów, za widoczną radość śpiewania i za kulturę sceniczną;

- Luty 2007 - dyplom uznania z rąk biskupa Paisjusza;

- Luty 2007 – występ na „Wieczorze z Kolędą” w Piotrkowie Trybunalskim;

- coroczne występy na: „Przeglądzie Kolęd i Pastorałek” w Białej Podlaskiej, „Międzynarodowym Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich” w Terespolu, Koncercie Muzyki Cerkiewnej „Skarby Kultury Podlasia” w Białej Podlaskiej;

- Wrzesień 2009 – „Koncert Pieśni Paraliturgicznych” w Biłgoraju;

- styczeń 2010 – występ chóru w Muzeum I. Kraszewskiego w Romanowie;

- 20 czerwiec 2010 – Koncert Muzyki Cerkiewnej w ramach Dni Miasta Białegostoku;

- 6 listopad 2010 - VII Siemiatycki Przegląd Pieśni Religijnej i Paraliturgicznej;

- październik 2012 – IV Bialski Festiwal Okołoliteracki w Białej Podlaskiej

- listopad 2012 - IX Siemiatycki Przegląd Pieśni Religijnej i Paraliturgicznej;

- listopad 2013 – X Siemiatycki Międzynarodowy Festiwal Pieśni Religijnej i Paraliturgicznej;

- styczeń 2015 – Przegląd Kolęd Wschodniosłowiańskich w Drohiczynie

- styczeń 2015 – XX Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich w Terespolu

 

 

 

 

CHÓRZYSTKI O CHÓRZE:

Historia chóru w Białej Podlaskiej

Kilka słów na temat chóru Dzieci, Młodzieży i Rodziców z parafii pw. św.św. Cyryla i Metodego w Białej Podlaskiej.

Jak się to wszystko zaczęło?

Nasz chór powstał z inicjatywy matuszki Moniki Gościk w 2006 r., na jednej z lekcji religii. Pomysł utworzenia chóru okazał się, jak widać, bardzo dobry. Od tamtego czasu spotykamy się na próbach co najmniej raz w tygodniu. Tworzymy bardzo zgrany zespół. Wśród wielu zajęć, jakie oferuje nam szkoła, znajdujemy czas, by przychodzić na śpiewki. Dlaczego? Śpiewanie daje nam dużo satysfakcji, szczególnie, gdy słyszymy słowa uznania. Cieszy nas fakt, że nasze wysiłki są doceniane. Ponadto widzimy w tym głębszy sens - przecież, kto śpiewa, modli się podwójnie. - mówi Kasia - jedna z chórzystek.

Śpiewamy na Liturgii

W każdą niedzielę o 8.30 w dolnej cerkwi rozbrzmiewają nasze głosy. Poranna liturgia sprawowana jest z inicjatywy abpa Abla z myślą o nas - najmłodszych parafianach. Podczas tej Liturgii Ewangelia, Listy Apostolskie oraz kazanie są w języku polskim. To nabożeństwo dało nam szansę włączyć się do życia Cerkwi już od dzieciństwa. Nie tylko śpiewamy, ale i czytamy "Apostoła". Na razie tylko w języku polskim, ale uczymy się już cerkiewno-słowiańskiego. Pomaga nam to zrozumieć sens liturgii i czynnie w niej uczestniczyć, nie pozostając jedynie obserwatorami.

 Według parafian

Po jednym z nabożeństw przeprowadziliśmy sondaż. Poprosiliśmy parafian o dokończenie zdania:
Chór dziecięco-młodzieżowy naszej parafii jest...

Oto, co powiedzieli:
...wizytówką naszej parafii, rozwija się bardzo szybko. Jesteśmy bardzo dumni z niego.
- p. Joanna
...wesoły, pięknie śpiewający, odważny, aktywny.
- p. Marta i p. Piotr
... to właśnie te dzieci kiedyś nas zastąpią. To bardzo dobrze, że uczą się cerkiewnego śpiewania.
- p. Nina
...wspaniały, pracowity. Wszystko dzięki dobremu przewodnictwu.
 - p. Władek
...bardzo obiecujący, zapewnia piękną oprawę naszych nabożeństw.
 - p. Piotr
...wyjątkowy. Miło posłuchać podczas liturgii śpiewu dzieci, zwłaszcza, że śpiewają piękne utwory.
- p. Olga
...profesjonalnie prowadzony, wspaniały.
- p. Iwona
...pięknie i cudownie śpiewający. Należą do niego nawet bardzo małe dzieci.
 - p. Tamara i Maria
...najwspanialszy. Czuję się jak w Niebie, słysząc śpiew dzieci.
- p. Jadwiga

Obóz dla chórzystów

Co najlepiej zrobić, by zintegrować chórzystów? Wysłać ich w góry! Tam echo niesie się najlepiej! By poprawić swój warsztat wokalny, wyjechaliśmy do Cieplic. Zatrzymaliśmy się w Prawosławnym Ośrodku św. Stefana, położonym w malowniczej okolicy. Nauczyliśmy się tam wielu pieśni (nie tylko liturgicznych, ale i świeckich) w językach słowiańskich. Nasz śpiew niósł się po górskich szlakach, nad strumyczkiem oraz w całym ośrodku. Dzięki temu obozowi nabraliśmy sił i chęci do dalszej pracy.

Nasze sukcesy

Za swój największy sukces uważamy nagrodę specjalną na jednym z największych w Polsce ekumenicznych festiwali kolęd w Warszawie - "Betlejem u Avetek". Profesjonalne jury nagrodziło nas za: krzewienie prawosławnych tradycji, wyraźną radość śpiewania i za kulturę sceniczną. Jurorzy byli pod wrażeniem tego, że śpiewamy w językach białoruskim, ukraińskim, cerkiewno-słowiańskim i rozumiemy śpiewane teksty - co jury sprawdziło, prosząc, byśmy przetłumaczyli widowni, o czym śpiewaliśmy w poszczególnych kolędach. Trzykrotnie występowaliśmy na koncercie "Skarby Kultury Podlasia", na Międzynarodowym Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich w Terespolu, a także podczas imprez okolicznościowych, m.in. 60. rocznicy Akcji Wisła, choinki parafialnej, rozpoczęciu cyklu wykładów w Podlaskim Centrum Kultury Prawosławnej. Śpiewamy też podczas świąt parafialnych, Bożego Narodzenia i Paschy. Warto dodać, że występowaliśmy również poza diecezją. Zostaliśmy zaproszeni na koncert z okazji jubileuszu Parafii Prawosławnej w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie odebraliśmy z rąk Biskupa Paisjusza dyplom uznania. Tamtejsi Parafianie byli zdziwieni, że dzieci mogą reprezentować taki poziom śpiewu.

Pół roku temu musieliśmy zmienić nazwę chóru na Chór Dzieci, Młodzieży i Rodziców. Okazało się, że rodzice, którzy przyprowadzają swoje dzieci na pierwszą liturgię, również chętnie zasililiby szeregi chóru. Nie mogliśmy zaniedbać ich talentu i od tej pory śpiewamy razem - rodzinnie. To właśnie tworzy wyjątkową atmosferę w naszym chórze. Rodzice są jego bardzo ważną częścią. Wspierają nas podczas wyjazdów, występów.

Ważne zadanie...

Najważniejszym zadaniem naszego chóru jest służba Bogu poprzez śpiew.
Ale przed nami jeszcze jedno zadanie. Historia terenów, na których żyjemy - dramatyczne wydarzenia roku 1938 na Chełmszczyźnie i Podlasiu, gdy doszło do burzenia prawosławnych cerkwi - nakłada na nas obowiązek pamiętania o kulturze, tradycji i języku naszych przodków. Śpiewanie w Cerkwi buduje w nas, młodych ludziach, przywiązanie do świętej Wiary Prawosławnej.

Zapraszamy do obejrzenia reportażu wyemitowanego 11.01.2009 r. w TVP Białystok – "U Źródeł Wiary".

za: www.bmpdiecezjalch.cerkiew.pl

Katarzyna Sawczuk, Paulina Nazaruk

Adres i lokalizacja
Terebelska 19, 21-500 Biała Podlaska