Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego

Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego
Dyrygent: Irina Bogdanovich

Istnieje od 1921 roku u jest jednym z najstarszych zespołów akademickich w Polsce. Repertuar obejmuje szeroki wachlarz utworów muzyki chóralnej a cappella pochodzących z różnych epok, utwory współczesne, folklor oraz wielkie formy wokalno-instrumentalne. Chór wielokrotnie odnosił sukcesy na krajowych i międzynarodowych konkursach, m. in. zdobył Grand Prix Festiwalu Rybnicka Jesień Chóralna, Mazowieckiego Festiwalu Chórów Akademickich Vivat Akademia i Festiwalu Cantio Lodziensis, zajął I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Chórów Legnica Cantat. Jest laureatem nagrody Fryderyka w kategorii Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej. Wiele koncertuje za granicą, odwiedził m. in. Włochy, Hiszpanię, Węgry, Czarnogórę, Litwę, Łotwę, Estonię, Francję i Portugalię. Laureat MF HDMC 2005.


Dyrygentem i kierownikiem artystycznym chóru jest Irina Bogdanovich, urodzona w St. Petersburgu dyrygentka i pianistka, laureatka indywidualnych nagród dla najlepszego dyrygenta konkursu na Festiwalach: HDMC 2005 oraz Rybnicka Jesień Chóralna 2006. Promuje muzykę cerkiewną także jako kompozytor, jest autorką ścieżki dźwiękowej do filmu „Świteź”. (za festiwal.cerkiew.pl)

 

Swoją przygodę z muzyką cerkiewną Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego rozpoczął w 2005 roku, biorąc udział w Hajnowskich Dniach Muzyki Cerkiewnej, od razu z powodzeniem, zdobywając I miejsce w kategorii chórów akademickich. Od tego czasu muzyka ta zajmuje stałe miejsce w repertuarze chóru.

 

Wśród wykonywanych kompozycji nie mogło zabraknąć tych Sergieja Rachmaninowa. Początkowo była to część 6. Całonocnego Czuwania. W następnej kolejności część 2. Marzeniem dyrygenta i całego zespołu było wykonanie całości dzieła Rachmaninowa. Utwór został przygotowany podczas jednego sezonu i dotychczas wykonany kilkukrotnie, m.in. podczas Płockich Dni Muzyki Chóralnej oraz w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Tam także dokonano nagrania materiału, dzięki któremu wkrótce ukaże się płyta CD.

 

Gdy jeden z dziennikarzy zapytał kiedyś chórzystów, czym jest dla nich śpiewanie tej właśnie muzyki, przeważały opinie, że jest niezwykle melodyjna, śpiewna, dostarcza wielu wzruszeń, pozwala oderwać się od rzeczywistości i stanowi formę modlitwy. Nic dziwnego, że kolejne roczniki śpiewaków ChAUW wykonują ją z ogromną radością i zaangażowaniem. Koncerty „Światłości cicha” są kontynuacją jak najszerszej prezentacji dzieła, które wzbudza zarówno wśród śpiewaków jak i słuchaczy wiele emocji. Obserwując publiczność słuchającą Rachmaninowa czy innych cerkiewnych kompozycji, można bowiem dostrzec wyraźne, że ten wywołuje wzruszenie i budzi natchnienie, także wśród osób nie należących do melomanów. By w pełni oddać nastrój i duchowość Całonocnego czuwania, zostanie ono wykonane w dwóch głównych cerkwiach Polski: Katedrze Metropolitalnej w Warszawie oraz największej, św. Ducha w Białymstoku.

 

Strona www: http://www.chor.uw.edu.pl/