Koncerty muzyki cerkiewnej cerkiew.pl

Koncerty muzyki cerkiewnej cerkiew.pl
01.10.2017 | Miłosz Bogić

Drodzy użytkownicy prawosławnego serwisu internetowego muzyka.cerkiew.pl,

 

Stowarzyszenie OrthNet w ramach projektu „Światłości Cicha – Całonocne Czuwanie S. Rachmaninowa” organizuje dwa koncerty muzyki cerkiewnej w wykonaniu Chóru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego. 15 października 2017 r. w Cerkwi Św. Ducha w Białymstoku oraz 22 października 2017 r. w Soborze Św. Marii Magdaleny w Warszawie będzie można usłyszeć dzieło wielkiego rosyjskiego kompozytora. Ponadto, w ostatnią niedzielę października w warszawskim teatrze Kamienica odbędzie się Charytatywny Koncert Muzyki Cerkiewnej. Uzbierane środki zostaną przeznaczone na rzecz osób starszych oraz prawosławne domy opieki w Stanisławowie, Gładyszowie i hospicjum w Nowej Woli.

 

Nasz serwis jest bezpośrednim inicjatorem w/w wydarzeń, przez co chcielibyśmy, aby te dwa wyjątkowe spotkania zachęciły Państwa do współtworzenia platformy, jaką jest muzyka.cerkiew.pl. Serwis powstał niespełna dwa lata temu i pretenduje do miana miejsca współpracy między wszystkimi podmiotami zajmującymi się muzyką cerkiewną w naszym kraju. Skromna, działająca społecznie redakcja nie jest w stanie zapewnić częstych aktualizacji i permanentnego rozwoju serwisu. Naszym założeniem od początku działalności było przekazanie Państwu (chórzystom, dyrygentom, psalmistom, pracownikom instytucji muzycznych, organizatorom konkursów, festiwali) narzędzia umożliwiającego promocję (wydarzeń, płyt), łatwiejszy dostęp do materiałów, jak również podzielenie się swoimi nagraniami czy materiałami nutowymi z innymi. Widząc, iż nasze dzieło rozwija się powoli i z trudnością dociera do swoich potencjalnych użytkowników, pragniemy zwrócić do Państwa z działalnością promocyjną serwisu w postaci koncertów muzyki cerkiewnej.

 

Rozbudzenie zainteresowania różnych środowisk w kraju dziedzictwem muzyki cerkiewnej to kolejny cel przeświecający nam już od początku działalności. Chór Akademicki UW jest tego najlepszym przykładem. Zespół złożony z młodych ludzi, różnych wyznań i światopoglądów, już od 20 lat pod okiem Iriny Bogdanovich poznaje unikalną duchowość i niezwykłe harmonie prawosławnego śpiewu. W 2005 roku zdobyli I miejsce w kategorii chórów akademickich na Międzynarodowym Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej, a od ponad roku koncertują z Całonocnym Czuwaniem S. Rachmaninowa. Fakt, iż po raz pierwszy dzieło w ich wykonaniu zabrzmi w Domu Bożym – cerkwi, jest owocem wspólnych starań Chóru i naszego serwisu. Pragnęlibyśmy, aby koncerty, na które Państwa już dziś zapraszamy, stały się początkiem naszej współpracy z wieloma wspaniałymi zespołami w kraju i za granicą. Zapraszamy do kontaktu (muzyka@cerkiew.pl) i do zobaczenia w październikowe niedziele. Koncerty S. Rachmaninowa o godzinie 18:00 (wstęp wolny), koncert charytatywny o 17:00.

 

z poważaniem,

 

w imieniu redakcji

Miłosz Bogić

koordynator działu muzycznego serwisu cerkiew.pl